بزرگترین عدد اول کشف شده با 17 میلیون رقم

بالاخره پیدا شد.

همین سه هفته قبل بود که نوشتم این چه وضعشه 5 سال هست که عدد اول جدیدی کشف نمیشه . مثل اینکه دانشمندان اون پست رو خوندن و سریع دست به کار شدند ،بله یک عدد اول دیگه پیدا شد ولی نکته جالش اینه که عدد اول قبلی 12 میلیون و خورده ای( چقدره راحت میگم خورده ای) رقم داشت و عدد اول جدید پیدا شده 17 میلیون و خورده ای رقم داره.

تصویر بالا یه قسمت کوچیک از این عدد رو نشون میده .

این کشف متعلق به آقای کرتیس کوپر(Curtis Cooper) از دانشگاه مرکزی Missouri  می باشد. این عدد اول جدید دقیقا 17,425,170 رقم دارد . آقای کوپر برای این کشف از سیستم GIMPS  ( یک برنامه جهانی برای کشف عدد اول به وسیله اتصال کامپیوترهایی از سراسر جهان ) استفاده کرده است.

قدرت مجموع سیستمها که 98 هزار نفر توش همکاری دارند معادل 730 هزار پردازنده هست که در هر ثانیه 129 تریلیون محاسبه رو انجام میده .

عدد کشف شده 2 به توان 57,885,161 منهای یک می باشد(این فایل کاملش هست 22 مگ حجمشه ). پیدا کردن عدد اول برای ریاضیدانها یه جور مثل پیدا کردن الماس می مونه اینجا هم گفته 150 هزار دلار بهش جایزه میدن.

 

برای اینکه درک بهتری نسبت به این عدد داشته باشید همین کافیه که بدونید فایلی که فقط این عدد رو ذخیره میکنه 22 مگ حجمش هست.

راستی اگه ریاضیتون ضعیف هست این رو بگم که عدد اول عددیه که فقط بر خودش و عدد یک قابل تقسیم باشه ( باقیمانده هم صفر بشه !)

(+) (+)