تحلیل گل های تاریخ دربی

خب الان که مشغول نوشتن این پست هستم روز برگزاری دربی 76 هست .

به سرم زد که یه نگاهی به تاریخچه دربی تهران بیندازم . به نظر من ناخودآگاه یک سری چیزها توی ذهن تماشاگرا و بازیکنای هر دو تیم رفته و خودشون متوجه نیستند (البته بعضا ) یکی از اون موارد حس تهاجم یا دفاع در دقایق مختلف بازی هست . جوری که برای خودم همین اتفاق افتاده بود که مثلا حس میکردم آخر بازی میزان حس اینکه الان یک گل خواهیم داشت برام چند برابر بود. گفتم بد نیست یه نگاه تحلیلی این قضیه داشته باشم . یک جدول ساختم که در آن 9 سطر داریم که هر سطر بیانگر ده دقیقه از بازی است . ده دقیقه اول یک سطر ، ده دقیقه دوم یک سطر و … ( از دقیقه صفر تا 10 جزو ده دقیقه اول است و مثلا از 80 تا 90 و وقت اضافش جزو ده دقیقه نود هست .)

 

بعدش از توی تاریخه بازیهای دربی دقیقه گلهای زده شده هر دو تیم رو در دو فیلد کنار این جدول پر کردم . حاصلش جدول زیر شد .

مثلا سطر اول داره میگه که از دقیقه صفر تا ده کلا استقلال توی تاریخ شهر آورد 9 تا گل زده . پرسپولیس 6 تا . ستون بعد جمع گل هر دو تیم هست . که برای ده دقیقه اول 15 گل بوده . ستون بعدی هم تفریق کار هست . که نشون میده در ده دقیقه اول استقلال  جلوتر بوده .

چند نتیجه مهم : معمولا تفریق ها خیلی کم بوده است یعنی معمولا هر دو تیم در یک بازه ده دقیقه ای به یک میزان گل زده اند . نکته اینکه در کل 75 دربی قبلی استقلال 72 گل زه داشته و پرسپولیس 73 گل زده .

نمدار بالا جمع گل های زده شده هر دو تیم در بازه های ده دقیقه ای هست . همینجوری که کاملا مشاهده می شود . در ده دقیقه پایانی احتمال گل زدن تقریبا 3 برابر  بیشتر از ده دقیقه 70 تا 80 یا 60 تا 70 می باشد .

در شروع هر دو نیمه و پایان هر دونیمه احتمال گل زدن بیشتر از احتمال گل زدن در وسط نیمه هست.

نمودار بالا مقایسه بین گل های زده هر دو تیم در طی ده دقیقه iهای مختلف بازی هست . همین جور که کاملا مشاهده می شود . رفتار هر دو تیم خیلی خیلی شبیه به هم هست . و  در ده دقیقه های مختلف به نحوی نمودار هر دو تیم با هم بالا و پایین می رود . رنگ آبی استقلال و رنگ قرمز پرسپولیس .

مثل اینکه واقعا استرس دقایق آخر وجود داره .

  • صابر

    حسین اونوقت نود دقیقه طول کشید تا این رو تحلیل کردی؟ مدال آنالیزور بهت میدم توی استک

    • hjozi

      نه 90 دقیقه نشد ولی نیم ساعت وقت گرفت .