تشخیص شیوع بیماری آنفولانزا با استفاده از داده های کوئری موتور جستجو

تشخیص همه گیری آنفولانزای فصلی یکی از مسائل مهم  و عمومی حوزه سلامت می باشد ، بیماری که موجب ده ها میلیون بیماری تنفسی  و مرگ 250 الی 500 هزار نفر در جهان در هر سال  می شود. به علاوه آنفولانزای فصلی ،تغییر شکل ویروس آنفولانزا و عدم مصونیت در مقابل آن و سرایت فردی این بیماری باعث میلیونها مرگ و میر می شود . تشخیص زودهنگام فعالیت این بیماری، و به دنبال آن عکس العمل سریع ، می تواند به کاهش تاثیر آنفولانزا بیانجامد.

 

یک راه برای بهبود تشخیص زود هنگام بیماری ،نظارت بر رفتار جستجوی سلامتی در کوئری های جستجوی آنلاین می باشد، این پرسو جوها توسط میلیونها نفر هر روزه از تمام جهان صورت می پذیرد . محققین گوگل با ارائه الگوریتمی برای تحلیل تعداد بالای کوئری های جستجوی گوگل موفق به شناسایی تعداد افراد بیمار در یک جمعیت شده اند .آنها نشان دادند که همبستگی زیادی بین درصد  بیماران ویزیت شده توسط پزشکان که علائم آنفولانزا را دارند با آمار کوئری ها وجود دارد(شکل بالا).آنها توانسته اند توسط الگوریتمشان شدت فعالیت آنفولانزا به صورت هفتگی در ایالات مختلف آمریکا را با دقت بالایی تخمین بزنند، البته با تاخیر یک روزه در گزارشها . این روش در جاهایی که کاربران جستجوگر زیادی دارد برای تشخیص آنفولانزا می تواند به کار گرفته شود.

در شکل بالا خط آبی پررنگ وضعیت آنفولانزا در امسال در آمریکار رو نشان میدهد اوضاع چندان جالب نیست .

مقاله منتشر شده محققین گوگل برای این کار .

صفحه گوگل فلو ترند (Google Flu Trends) البته طبق معمول ایران جزو کشورها نیست ولی احتمالا به دلیل زبان فراسی در کوئری ها و همچنین تعداد کم جستجوها نیستیم (دلیل خود ضایعه نکنی).

کسانی که حوصله دارند داده تکست  هم برای این کار هست که خودشان تحلیل کنند.