گوگل ساجست : پرده اول

گوگل اتو کمپلت  سعی میکنه که به شما پیشنهادهای خوبی بده که کمتر تایپ کنید و حول و حوش چیزی که می خواهید از خرد جمعی استفاده کنید و سریع به مطلبتون برسید . نکته اینکه اینجا منظور از مطلب همون سوال هست نه جواب یعنی گوگل وظیفه خود میدونه که علاه بر کمک شما در جواب حتی در پرسیدن هم به شما کمک کنه . اگه شد در این باره بیشتر می نویسم . ولی امروز یه سری تست رو روی گوگل ساجست داشتم انجام می دادم که کمی گیج شدم.

اگر  حرف “ر” رو به تنهایی در گول بزنید این پیشنهادات رو برای شما میاره.

اگه لاگین هم نباشم همین رو میاره . توی مرورگرهای مختلف هم همین رو میاره . با تغییر آی پی هم باز هم همین رو میاره . حتی به چند نفر دیگه هم که گفتم توی سیستمشون امتحان کنند باز همین رو میاره.

حالا تعجب من از چیه . از این هست که طبق پیش فرضی که دارم باید از نرخ جستجوی باقی کاربران در آوردن این عبارت استفاده کنه . خب در زیر از طریق گوگل ادوردز تعداد جستجو های ماهانه عبارت بالا رو می بینید.

می بینید که عبارت سوم یعنی رقص با نزدیک به 5 میلیون جستجو در ماه جایگاه خیلی بیشتری را دارد در حالی که در رده سوم هست. ( البته گوگل گفته که مواردی رو که با کپی رایت یا مسئله دار بودن عبارات رو هم در نظر گرفته ولی باز نباید این اتفاق بیافته ).

در زیر هم نمودار گوگل ترند همین کلمات رو ملاحظه می کنید.

نکته اینکه برای عرب زبانان باید پیشنهادهای دیگه ای رو بیاره  در حالی که حتی با ساین اوت کردن و استفاده از یک آی پی دیگه هم باز همین نتایج را نمایش می دهد.

خب سعی کردم که از آدرس گوگل برای اعراب استفاده کنم . خب حالا فرق کرد.

 

مشخص شد این رقص داره از کجا آمارش آب می خوره .اگه توی گوگل ترند منطقه رو فقط توی کشور ایران بزاریم نتایج اینجوری میشه .

 

حب مشخص شد که ایرانیها اونقده هم که تو نگاه اول 5 میلیون جستجو ماهیانه دیدیم رقاص نیستند . نتایج با اونی که توی گوگل ساجست میاره یکی هست.

توی گوگل ادوردز هم نه ایران رو به عنوان کشور توی لیستشون اضافه کردن و نه زبان فارسی رو به عنوان زبان اضافه کردن. اینم خودش بحث جدایی داره که بهش نپردازیم سنگینتره.

حالا واقعا کلمه دیگه ای رو که با حرف “ر” شروع بشه نداریم که بیشتر جستجو شده باشه . من خود کلمه رادیو رو هم با عبارات بالا در گوگل ترند مقایسه کردم . حاصلش در زیر هست.

مشخص هست که کلمه رادیو که با رنگ بنفش نشون داده شده رتبه دوم را در بین این چند کلمه دارد( در ایران) در حالی که رادیو در لیست پیشنهادی کلمات گوگل نیست .  حتی اگه حرف دومش رو هم که الف هست بزنم با توی لیست پیشنهادی نیست.

حرف سوم ؟

مثل اینکه تازه داره متوجه می شه. ساجست سوم رو بهش تعلق داد . غیب گفت . توضیح اینکه یه پارامتری داریم تحت نام  KSS یا Keystroke Saving که بیانگر درصد کاهش تایپ کاربر می باشد که هرچه بیشتر باشه بهتره. یکی دیگه هم KUP هست یا Keystroke until Prediction یعنی تعداد تایپی تا عبارت مورد نظرمون توی لیست پیشنهادی بیاد که هرچقدر کمتر باشه بهتره.

گوگل سعی می کنه که تواما هم KSS  رو زیاد کنه  و هم KUP رو کم کنه و این کار رو نه فقط برای یک کلمه بلکه برای مجموعه همه کلمات انجام بده . توجیهش یه کمی سخت هست ولی شاید به این علت کمی جابجایی رو داریم .

  • zahra

    آخرش چگونه از این گوگل میشه استفاده کرد؟