تعداد کاربران ایرانی اینستاگرام

آیا شما هم مثل من جواب این سوال براتون جالبه؟ شما حدس می زنید چند نفر ایرانی عضو اینستاگرام هستند ؟ اگر شما بخواهید به این سوال جواب بدین و بفهمین چند نفر ایرانی جزو اینستاگرام هستند چه می کنید؟ لازم به ذکر هست که طبق آمارها بیش از 300 میلیون نفر در کل دنیا عضو اینستاگرام هستند .

اولش به ذهنم رسید که آیا قبلا کسی به این سوال پاسخ داده یا نه که با جستجو در اینترنت به جوابی نرسیدم( شما هم هنر جستجوی خودتون را امتحان کنید شاید جواب داد)

با توجه به اینکه کاربران اینستاگرام باید از طریق موبایل عضو این شبکه شوند . به ذهنم رسید که شاید بتوان مسئله را محدود کرد.سیستم عامل های موبایل اندروید و Ios و ویندوز فون هستند . البته تعداد ایرانی های که گوشی اندروید را دارند به نسبت دو سیستم عامل دیگر خیلی بیشتر هست.(البته در داخل ایران).اکثر ایرانی هایی که از سیستم عامل اندروید استفاده می کنند از مارکت کافه بازار هم استفاده می کنند. تعداد نصب های اینستاگرام در کافه بازار بیش از 4 میلیون می باشد.(البته در برخی از گوشی ها اپلیکشن اینستاگرام به صورت پیش فرض نصب می باشد و اینکه در سیستم محاسبات سایت کافه بازار آنها را هم حساب می کند بحث دیگری هست ولی تخمین ما زیر سوال نمی رود)

 

اما برای سیستم عامل ios قبلش نیاز به تخمینی از کاربران آیفون در ایران داریم . که خود پستی جداگانه را می طلبد. ولی به صورت خیلی سریع و با توجه به گزارشهایی که در گوگل آنالیتیک چند سایت با کاربر ایرانی دیدم حدود 14 درصد از دسترسی موبایلی از طریق آیفون و آیپد بوده است. طبق آمار خود کافه بازاری ها بیش از 17 میلیون گوشی اندرویدی از کافه بازار بهره می برند .یعنی چیزی حدود 2.5 میلیون کاربر آیفون ایرانی بعید نیست.و با توجه به اینکه 23 درصد ایرانیان دارنده گوشی های اندروید اینستاگرام را نصب دارند. و میتوان این درصد را براحتی برای کاربران ایرانی اپل حتی تا مرز 40 درصد هم گسترش داد. درنتیجه تخمین حداقل یک میلیون کاربر ایرانی اپل که اینستاگرام دارند دور از ذهن نیست.

نتیجه اینکه براحتی میتوان تخمین زد که حدود 5 میلیون کاربر ایرانی در اینستاگرام هستند. و با توجه به 300 میلیون کاربر اینستاگرام در دنیا  چیزی حدود 1.6 درصد از کل کاربران اینستاگرام ایرانی هستند .

برای اینکه این آمار را تا حدی محک بزنیم در نظر بگیرید بعضی از چهره های سرشناس ایرانی (بازیگر و خواننده ) در اینستاگرام تقریبا یک میلیون فالور دارند. که این رقم هم میتواند درستی آمار را تا حدی نشان دهد.

 • http://mesbahsoft.ir سید صابر طباطبایی یزدی

  من به بچه های شرکت…
  http://my.mesbahsoft.com/view/post:27470

 • شهاب رحیمی

  سلام
  مطلب جالبی بود. کلا رفتی تو خط داده کاوی! موفق باشی.

 • زهرا

  زهرا

 • amirmohsen davodi

  خوب بود آفرین :)